Vyhľadávanie

Kontakt

JAMAJKANITA
KINGSTON Jamaica W.I.

info@jamajkanita.sk

Jamajka bezpečnosť

 

10 najčastejších nebezpečenstiev na Jamajke a tipy ako sa im vyhnúť

 

Ísť na Jamajku nepripravený, systémom "Hurá, ide sa na Jamajku!" sa nevypláca - turisti, ktorí si pred dovolenkou o tomto ostrove nič nenaštudujú, hrajú Ruskú ruletu. V mnohých prípadoch sa potom dostávajú do neželaných nepríjemných situácií a prichádzajú o množstvo peňazí. Čo Vám na Jamajke hrozí najčastejšie a ako sa tomu včas vyhnúť?

 
 
UPOZORNENIE PRE VŠETKÝCH CESTUJÚCICH NA JAMAJKU

Neberieme žiadnu zodpovednosť za iných turistov než našich vlastných a nevyjadrujeme sa k otázkam ostatných turistov týkajúcich sa bezpečnosti. Každý cestuje na Jamajku na vlastné riziko. Ďakujeme za porozumenie.

 
 
 

1. Nesprávny výber touroperátora / sprievodcu

Ak sa zveríte do rúk pofidérnym touroperátorom (Jamajským, ale i cudzincom, ktorí sa rozhodli žiť na Jamajke a sú bez peňazí...), ktorí Vám s Hollywoodskym úsmevom sľubujú hory-doly za nízku cenu, vedzte, že v konečnom dôsledku Vás parádne ošklbú o kopu peňazí a na oplátku Vám ponúkajú len výlety mizernej zážitkovej hodnoty. Navyše - v gro prípadoch Jamajku absolútne ani nepoznajú (tak Jamajčania, ako aj cudzinci) a vystavujú Vás zbytočnému riziku a vážnym nebezpečenstvám!

Ak naletíte hocikomu, môže to skončiť presne tak ako skončilo 926 podvedených českých turistov, ktorí naleteli na facebooku češke Kristýne, ktorá ich okradla o 40 milionov CZK a vyparila sa... Okradnutí podvedení ľudia sa tak nedostali na žiaden zájazd a svoje peniaze už nikdy asi neuvidia... 

článok MEGAPODVOD STOROČIA - ČEŠKA SĽUBOVALA ZÁJAZDY DO EXOTIKY A OKRADLA ĽUDÍ O MILIÓNY ! 

Jamajka aké nebezpečenstvá vám hrozia na Jamajke?

 

2. Zabijaci Lionfish a Scorpionfish

Jamajka nemá žiadne nebezpečné zvieratá ako sú jedovaté hady, pavúky, či škorpióny. Avšak pre milovníkov potápania a šnorchlovania má pod vodou nastražené skutočne nebezpečné pasce - jedovaté ryby Lionfish a Scorpionfish! Invázia týchto morských predátorov známymi svojimi extrémne jedovatými ostňami na chrbtovej kosti má na svedomí už veľa zranených športových potápačov - keď sú ryby ohrozené, často čelia svojmu útočníkovi práve svojimi ostňami a hoci ich bodnutie nie je pre ľudí smrteľné, ľudia zažijú extrémnu bolesť a možno bolesti hlavy, vracanie a dýchacie ťažkosti. Bežnou liečbou je namáčanie postihnutej oblasti horúcou vodou, pretože veľmi málo nemocníc vykonáva špecifickú liečbu. Napriek tomu sa dôrazne odporúča okamžitá lekárska starostlivosť, pretože niektorí ľudia sú na jed citlivejší ako ostatní.

schorpionfish in jamaicalionfish in jamaica

 

3. Konfliktní agresívni Jamajčania

Ak si predstavujete Jamajčanov ako veselých, priateľských, večne usmiatych ľudí žijúcich v duchu hesla “NO PROBLEM!” Tak šup pod studenú sprchu! Jamajčania sú povahou veľmi komplikovaní – v jednom okamihu sú vašimi naoko “najlepšími priateľmi”, no ani sa nenazdáte a vyrobia vám poriadny problém… Je všeobecne známe, že väčšina z nich sa usmieva len keď zavetrí doláre. Mnohí dodnes živia v sebe rasistické myšlienky zakorenené v ére kolonializmu, keď belosi vykorisťovali ich čiernych prapredkov a beloch v ich očiach dnes neznamená viac než mobilný bankomat. Preto nebuďte k domácim, ktorí vás oslovia, arogantní a neúctiví! Sú obzvlášť citliví na to, ak nimi nejaký beloch pohŕda a takéto konfrontácie často vyústia do fyzického násilia! Je to VŽDY o ľuďoch - ako sa správate, aký dojem budíte v ostatných, na aké miesta chodíte, čomu holdujete, čo vystavujete na obdiv, s akými ľuďmi sa stretávate atď. V gro prípadoch Vás ani na Jamajke nezabijú len tak pre nič za nič.. 

Jamajka kriminalita a nebezpecenstva

 

4. Scamming na bankomatoch

Peniaze na drahej Jamajke tečú dolu vodou, preto ak túžite po nízkonákladovej dovolenke, zvoľte radšej krajiny Ázie, kde je všetko v priemere až o 65% lacnejšie než na Jamajke. Jamajka veľmi nepraje turistom bez groša, samozrejme, ak 2 týždne strávite v lacnejšom ubytovaní a budete celý čas jesť pattie za 1 dolár a sáčkové polievky čo ste si priniesli z domu, tak vás Jamajka môže vyjsť na cca 400 eur (bez letenky)… Ale ak chcete aj niečo vidieť a zažiť, potom treba mať aspoň 70 eur na osobu na deň. Treba si dávať ohromný pozor aj pri výbere peňazí z bankomatov – ak použijete na výber svojich peňazí NESPRÁVNY bankomat, alebo platobný terminál, ktorý zlodeji pravidelne napájajú na skenery, s peniazmi na vašom účte sa môžete na 100% rozlúčiť…

 

5. Marihuana volá po problémoch

Marihuana je do istej miery legalizovaná a povolená, avšak v bedekroch sa nedočítate, že v letoviskách úradujú rôzne organizované skupiny – akonáhle vám náhodný Jamajčan predá väčšie množstvo napríklad marihuany, vzápätí volá svojmu známemu – policajtovi, ktorému vás “bonzne”. Ten vás do pár minút vyhľadá a za nepovolené množstvo tejto látky vám vystaví pokutu až do 200 amerických dolárov. Aby sa následne podelil o peniaze s predajcom…

Na Jamajke je fajčenie marihuany od istej miery stále ilegálne

 

6. Prenájom auta / skútra

Prenájom auta či skútra síce nie je drahá záležitosť, ale v konečnom dôsledku Vás môže vyjsť poriadne draho! Máloktorý cudzinec dokáže bezpečne šoférovať v dopravnom chaose, ktorý tu vládne a v ktorom Jamajskí šoféri jazdia bezohľadne a príliš rýchlo ako na pretekoch Formuly 1... Navyše, jazdí sa tu ako v Anglicku – po ľavej strane, dopravných značiek je málo a platí pravidlo silnejšieho klaksónu.

 

7. Nebezpečné štvrte

Dám vám malú radu. Nehrajte sa na hrdinu a nesnažte sa „objavovať“ na vlastnú päsť všetko, čo ste videli kdesi na internete. To, že sa vám určité miesta páčia na cudzích fotografiách, ešte neznamená, že ste tam vítaní. Veľakrát sa turisti-hrdinovia len tak naverímboha vyberú spoznať Kingston – a my ich potom vídavame dezorientovaných, stratených a zúfalých. Aj okradnutých. Objavovať obrovský Kingston, ktorého obyvatelia dodnes majú averziu voči turistom, nie je bez profesionálneho sprievodcu bezpečné. S certifikovanými sprievodcami, ako sú ti naši, ste v bezpečí aj v najnebezpečnejšom ghette a pod ochrannými krídlami ľudí, ktorí sú našimi rodinnými príbuznými. Bez dobrých konexií to skrátka nejde.

Jamajka bezpečnosť kriminalita

 

8. Skákanie v Rick´s Café

Slávny bar Rick´s Café v Negrile tróni na zozname TOP 10 barov sveta. A niet divu – podmanivá atmosféra, úchvatné západy slnka, Live reggae koncerty a cliffjumperi, ktorí skáču saltá zo stromov do vody z výšky 20 metrov. Je veľa turistov, ktorí sa potužení alkoholom odvážia skočiť aspoň z útesu, teda z výšky cca 8 metrov. Ak však nemáte prax a neviete poriadne skákať z výšky do vody, skákanie z útesov v slávnom bare Rick´s Café v Negrile si radšej odpustite. Internet je plný správ od turistov, ktorí skočili a dopadli tak nešťastne, že si spôsobili vážne zranenia.

Jamajka bezpečnosť na Jamajke kriminalita

 

9. Sexturistika

 Ak zatúžite po sexuálnom dobrodružstve s domorodcami, vo vlastnom záujme sa chráňte a použite kondóm! Aj zdravo vyzerajúci domorodec môže disponovať nejakou nepríjemnou pohlavnou chorobou – a taký suvenír predsa nepotrebujete...

 

10. Zamkli ste si hotelovú izbu ?

V poslednom čase je v letoviskách Negril a Montego Bay veľkým “hitom” vykrádanie izieb – zlodeji istý čas nebadane z diaľky sledujú vašu izbu a akonáhle si ju zabudnete zamknúť, nevítaní návšteníci sú hneď tam. Vo veľkom sa takto vykrádajú nielen izby turistov v lacných hoteloch a penziónoch, ale rovnako aj v luxusných rezortoch. Pritom zlodeji nemajú problém zavítať na vašu izbu aj počas noci, keď spíte. Obvykle si svietia mobilom a schmatnú vám komplet celú batožinu. Skrátka – treba si vždy riadne izbu všade zamknúť.

 

 

O všetkých ďalších možných nebezpečenstvách, 

ako aj stratégii ako sa im včas vyhnúť

 + ako bezproblémovo jednať s problémovými Jamajčanmi, 

sa všetci naši klienti dočítajú v Itinerári v bodoch č. 8 a č.12